Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet rich plasma) to autologiczny, czyli uzyskany od pacjenta preparat krwiopochodny. Zawiera on skoncentrowane, aktywne płytki krwi zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Taki płytkowy koncentrat stanowi źródło czynników wzrostu, które stymulują procesy regeneracyjne stawów, ścięgien, więzadeł, uszkodzonych mięśni, niezrastających się kości, czy niegojących się ran
Zabieg ten składa się z 3 etapów:
Po pobraniu do sterylnej probówki 11 ml krwi żylnej ( w taki sam sposób jak pobiera się krew do badań laboratoryjnych) i odseparowaniu poprzez wirowanie w czasie 10 min, w osoczu formuje się koncentrat płytek krwi. Stanowi on źródło czynników wzrostu niezbędnych dla homeostazy/regeneracji tkanek, rozrastania nowych naczyń krwionośnych oraz innych powiązanych procesów gojenia. Terapia PRP to sprawdzona metoda wykorzystująca własne komórki pacjenta w celu przyspieszenia naturalnego procesu gojenia bez narażania na poważne ryzyko.
Uzyskane poprzez specjalistyczną procedurę osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu. Pełnią one kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych tkanek, co jest istotą działania PRP.
Osocze bobatopłytkowe zwiększa szanse na powrót do zdrowia osób z różnymi urazami, wspomaga gojenie tkanek redukując przy tym ból. Terapia PRP jest bezpieczna dla organizmu, ponieważ stosowany preparat pochodzi z krwi własnej leczonego
Terapia osoczem bogatopłytkowym ma wiele zalet. Jest przede wszystkim mało inwazyjna, ponieważ polega jedynie na wykonaniu zastrzyku z osocza, a przy tym daje doskonałe rezultaty i jest skuteczna u niemal 90% pacjentów. Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Terapię wyróżnia wysokie bezpieczeństwo – bez obaw o wystąpienie reakcji alergicznych, zakażeń, nietolerancji, transmisji wirusów, czy reakcji immunologicznych.
Osocze bogatopłytkowe jest rekomendowane przez specjalistów przy wielu schorzeniach. Należą do nich:
PRP może również wspomagać inne terapie m.in.: podczas ubytków chrząstki stawowej, przy zwyrodnieniach, po operacjach.
Należy wypić około 1,5 l wody. Można wziąć 1-2 tabletki paracetamolu (1-2 x 500 mg). Nie należy stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem i przez 7 dni po zabiegu.
W dniu zabiegu nie należy:
Leczenie przeciwbólowe po zabiegu powinno być ustalone po konsultacji z lekarzem. Po podaniu PRP konieczne są kontrole ortopedyczne, które ocenią stan kończyn oraz stopień dolegliwości bólowych. Zostaje również wdrożona odpowiednia rehabilitacja, dzięki której jest możliwe odbudowanie tkanki mięśniowej. Zabieg można powtarzać. Nie zaleca się jednak wstrzykiwania PRP częściej niż trzy razy w ciągu pół roku. Większość pacjentów odczuwa poprawę już po pierwszym, lub drugim podaniu osocza bogatopłytkowego.
Przeciwwskazania do stosowania PRP
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte
rejestracja@alkamed.pl
rejestracja@alkamed.pl
ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte
Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl
ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa
© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.