Laseroterapia, to metoda leczenia polegająca na naświetlaniu tkanek promieniami lasera. Promieniowanie to posiada pewne szczególne cechy: jest jednobarwne, spójne, równoległe, o określonej mocy i gęstości. Światło lasera biostymulacyjnego wnika do głębokości kilku centymetrów, a po zaabsorbowaniu przez tkanki oddziałuje na szereg procesów fizjologicznych: wzrost syntezy DNA i RNA, zwiększenie ilości mitochondriów w komórkach, zwiększenie potencjałów czynnościowych na błonach komórkowych, produkcję neuroprzekaźników, nasilenie odpływu limfy z miejsc objętych stanem zapalnym, zwiększenie gęstości beleczek kostnych i zawartości wapnia, wzrost poziomu endorfin. Zastosowanie lasera daje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, regenerujący tkanki i komórki, usprawniający przemianę materii. Przy użyciu lasera temperatura naświetlanej okolicy nie podnosi się więcej, niż o 1°C, co umożliwia przeprowadzenie terapii również w stanach ostrych. Podczas zabiegu sonda laserowa emitująca światło styka się bezpośrednio ze skórą pacjenta, dlatego też skóra powinna być czysta i odtłuszczona. Nie należy stosować wcześniej żadnych maści, kremów czy balsamów.
Ultradźwięki to fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 20 000 Hz, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W ultrasonoterapii głowica emitująca ultradźwięki wprowadza przez skórę fale akustyczne w tkanki pacjenta. Aby ułatwić przenikanie fal w głąb ciała stosuje się obojętny żel na bazie wody. Działanie terapeutyczne ultradźwięków wynika z ich oddziaływania mechanicznego na poszczególne struktury anatomiczne: przebieg fali dźwiękowej powoduje rytmiczne zmiany ciśnienia wywołując efekt mikromasażu wewnątrztkankowego. Podnosi się temperatura w okolicy poddawanej zabiegowi oraz obserwuje się zmiany fizykochemiczne w tkankach. Zastosowanie ultrasonoterapii powoduje zmniejszenie odczuwania bólu, łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszenie przepływu limfy, podniesienie temperatury tkanek, z czym wiąże się czynne przekrwienie, obniżenie napięcia mięśniowego, zwiększenie elastyczności tkanki łącznej w bliznach, przykurczach, zwłóknieniach w obrębie mięśni i torebek stawowych, przyspieszenie gojenia ran. Poszczególne tkanki w różnym stopniu podatne są na penetrowanie przez ultradźwięki i ich Pochłanianie. Najmniejszą zdolnością absorbowania fal cechuje się tkanka tłuszczowa, większą tkanka nerwowa i mięśniowa, największą zaś tkanka chrzęstna i kostna
Fonoforeza jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu przez skórę substancji leczniczych przy użyciu energii ultradźwięków. Najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zabieg przeprowadza się w identyczny sposób, jak przy ultrasonoterapii, przy czym zamiast obojętnego żelu używa się żelu zawierającego substancje czynne. Fonoforeza łączy zalety ultrasonoterapii z miejscowym stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Celem elektrofonoforezy jest wprowadzenie przez skórę w głąb tkanek środków farmakologicznych najczęściej leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Czynnikami umożliwiającymi ten proces są ultradźwięki (jak w fonoforezie) w połączeniu z polem elektrycznym (podobnie do jonoforezy). Głowica emitująca ultradźwięki jest jednocześnie elektrodą, przez którą przepływa prąd stały. W efekcie substancja lecznicza łatwiej dociera do głębiej położonych struktur.
Pole magnetyczne występuje naturalnie w środowisku. Jego przejawem jest magnetyzm Ziemi wskazywany przez kompas, czy przyciąganie niektórych pierwiastków (np. żelaza) przez substancje popularnie zwane magnesami. Ludzki organizm nie dysponuje zmysłem, który pozwoliłby na rejestrowanie obecności pola magnetycznego, jest ono niewyczuwalne.
Magnetoterapia to zabieg, w którym wykorzystuje się wolno zmienne pole magnetyczne o częstotliwości od 1 do 50 Hz i indukcji 0,5 do 10 mT. Jest ono wytwarzane przez aplikator w kształcie pierścienia, w którym umieszcza się poddawaną leczeniu część ciała.
Pole magnetyczne w całości przenika ciało człowieka, również przez odzież, bandaż czy opatrunek gipsowy. Efekty fizjologiczne działania zmiennego pola magnetycznego widoczne są na poziomie subkomórkowym (np. zmiany w polaryzacji błon komórkowych), komórkowym (nasilenie procesów energetycznych w komórkach), tkankowym (zwiększenie przepływu krwi i poprawa miejscowego unaczynienia) oraz ogólnoustrojowym (wzrost wydolności organizmu).
Działanie terapeutyczne pola magnetycznego to zmniejszenie odczuwania bólu, łagodzenie stanów zapalnych, przyspieszony zrost kości, szybsze gojenie się ran, nasilenie procesów regeneracyjnych w uszkodzonych mięśniach.
Krioterapia to zabieg polegający na miejscowym ochłodzeniu tkanek. Najczęściej jako czynnik schładzający wykorzystuje się pary ciekłego azotu o temperaturze ok. 190°C, które kieruje się przez dyszę bezpośrednio na odsłoniętą skórę pacjenta.
Zimno zastosowane w celach terapeutycznych działa przeciwbólowo, co spowodowane jest hamowaniem receptorów bólu, zmniejszeniem prędkości przewodnictwa przez włókna nerwowe oraz ograniczeniem uwalniania mediatorów bólu. Efekt ten jest odczuwalny już po kilku minutach schładzania tkanek i utrzymuje się 3 4 godziny.
Krioterapia wykazuje też miejscowe działanie przeciwzapalne. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia przemiany materii w komórkach objętych zapaleniem, zahamowania reakcji enzymatycznych, ograniczenia wydzielania endogennych substancji prozapalnych oraz zmniejszenia lokalnego ukrwienia tkanek.
Zabieg z wykorzystaniem par ciekłego azotu trwający powyżej 1 minuty przyczynia się do obniżenia napięcia mięśniowego, co spowodowane jest hamowaniem aktywności receptorów i komórek nerwowych regulujących tonus mięśniowy oraz efektem przeciwbólowym krioterapii.
Miejscowo stosowane zimno ogranicza powstawanie obrzęków, hamuje wydzielanie limfy oraz zmniejsza skłonność do krwawień.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa przed rozpoczęciem zabiegu skóra schładzanej okolicy powinna zostać oczyszczona z pozostałości kosmetyków, kremów czy maści i dokładnie osuszona. Należy również zdjąć biżuterię i części garderoby zawierające metalowe elementy.
(galwanizacja, jonoforeza, prądy diadynamiczne,tonoliza,prądy interferencyjne, TENS, elektrostymulacja)
Wykonujemy również unikatowe zabiegi stosowane w laryngologii: laser na zatoki, jonoforeza na krtań oraz stosowaną w logopedii – elektrostymulację języka, bardzo ważną przy poprawianiu dykcji. Wykonujemy masaże kręgosłupa i kończyn. Stosujemy specjalistyczny drenaż limfatyczny.
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte
rejestracja@alkamed.pl
rejestracja@alkamed.pl
ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa
Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte
Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl
ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa
© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.