Artykuły medyczne

Artykuły oraz poradniki autorstwa naszych specjalistów - lekarzy i rehabilitantów.
tenis-1200x675.jpg

Tenis jest złożonym i wymagającym fizycznie sportem. Może przyczyniać się do różnych urazów zarówno kończyn górnych jak i kończyn dolnych. Urazy kończyny górnej pojawiają się najczęściej z powodu powtarzających się przeciążeń tkanek miękkich. Urazy w obrębie kończyny górnej możemy podzielić na:

Urazy w obrębie stawu łokciowego:

Zapalenie nadkłykcia bocznego tzw. łokieć tenisisty. Badania epidemiologiczne podają, że ponad 50% tenisistów doznaje objawów bólowych bocznej części stawu łokciowego. Powstaje on na skutek przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka podczas uderzeń backhand’em. Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego najczęściej występuje na skutek tendinopatii ,


kleszcz-1200x795.jpeg

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, przenoszoną przez kleszcze. Wirus może trafić do organizmu człowieka podczas ukłucia przez kleszcza. Sama choroba może mieć postać ciężkiego zapalenia mózgu , rdzenia kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych. U niektórych osób ciężkie postacie choroby mogą prowadzić do zaburzeń świadomości , śpiączki czy nawet zgonu. Ze względu na poważne następstwa tak istotna jest prewencja , ponieważ ryzyko ukłucia przez kleszcza ,który jest nosicielem choroby, jest wysokie.


niedoczynnosc-tarczycy--1024x682.jpg

Niedoczynność tarczycy jest częstym powodem konsultacji zarówno u internisty, jak i u endokrynologa. Nazwa ta odnosi się do wszystkich tych sytuacji, gdy tarczyca nie jest w stanie produkować hormonów w wystarczającej do zapotrzebowania ilości. Jeśli tak na to spojrzymy, to niedoczynność tarczycy jest chorobą podobną np. do cukrzycy (gdy brakuje wystarczającej ilości insuliny) czy niedoczynności kory nadnerczy (gdy brakuje kortyzolu) – moim zdaniem o wiele jednak łatwiejszą od nich do leczenia. Przyczyny „niedomogi” tarczycy mogą być różne. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. chorobą Hashimoto. Choroba Hashimoto nie jest tym samym, co niedoczynność tarczycy, choć czasem nie rozróżnia się wystarczająco tych pojęć. Choroba Hashimoto może bowiem przebiegać zarówno jako niedoczynność tarczycy, z prawidłową funkcją tego gruczołu, a rzadko i zwykle przejściowo – jako nadmiar hormonów (tzw. hashitoksykoza).


dna-moczanowa-1024x683.jpg

Dna moczanowa to choroba układu kostno-stawowego oraz tkanki łącznej. Przebiega z zapaleniem stawów, powodującym ataki silnego bólu. Znana jest też jako artretyzm lub podagra. Te nazwy kojarzą się z podeszłym wiekiem, jednak choroba ta może wystąpić już u osób około czterdziestki. Dawniej dna moczanowa była chorobą królów i elit. Współcześnie wzrasta liczba zachorowań, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Przyczyną tego zjawiska jest między innymi niezdrowa dieta, otyłość i inne choroby cywilizacyjne występujące w społeczeństwach zachodnich.


44_Fotolia_38636321_Subscription_Monthly_XXL-687x1024.jpg

U pacjentów zgłaszających się z kontuzją i bólem, często obserwuję konsternacje i zdziwienie na ich twarzach, gdy usłyszą diagnozę: stan zapalny. Stan zapalny? Czy w tej sytuacji potrzebny jest antybiotyk? Pacjenci bardzo jednoznacznie kojarzą stan zapalny z infekcją, taką jak zapalenie gardła lub płuc, stąd też ich pytania o antybiotyk. Wobec tego, czym jest ból i zapalenie? Jaka jest rola bólu i jak go powiązać ze stanem zapalnym? Dlaczego stosujemy leki przeciwzapalne? A dlaczego nie antybiotyk?


nogi.jpeg

Jak już pisałem w artykule na temat choroby zwyrodnieniowej, niestety nie znamy leczenia przyczynowego tej choroby, nie możemy jej całkowicie wyleczyć, ale możemy całkiem skutecznie pomóc. Taką szansę w przypadku choroby kolana, daje osteotomia kości piszczelowej.

Co w ogóle oznacza słowo osteotomia? Osteotomia to medyczne określenie przecięcia kości. Podczas tego zabiegu nadajemy kości nowy kierunek. Dlaczego stosujemy takie metody w leczeniu? Przy tej okazji lubię posługiwać się porównaniem zużywania opon w samochodach z przednim napędem. Większość kierowców wie, że opony z przodu samochodu zużywają się znacznie szybciej  ( w pojazdach z przednim napędem) i dlatego, by opony służyły nam dłużej, istnieje konieczność ich zmiany z przodu na tył. Bardzo podobna jest sytuacja w stawie kolanowym.


iStock_000018375377XSmall.jpg

Bardzo często pacjenci przychodząc do lekarza, bardzo rożnie i ciekawie opisują swoje problemy, używając różnorodnych terminów i określeń, nie za bardzo orientując się w ich różnicach. Dlatego też kilka słów wyjaśnienia, co jest co. I tak:

stłuczenie- to sytuacja zadziałania bezpośredniej siły na nasze ciało, najczęściej w wyniku upadku, lub też bezpośredniego uderzenia, najczęściej spotykana sytuacja w sportach kontaktowych (piłce nożnej, koszykówce). Pacjenci bardzo często lubią używać nazwy zbicie. Siła urazu nie jest na tyle duża by doprowadzić do przerwania skóry i powstania rany, nie mniej jednak, uszkadza tkanki skóry, mięśni. Uraz powoduje uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest krwiak i obrzęk. Towarzyszy temu żywa bolesność urażonego miejsca.


Fotolia_76144390_Subscription_Monthly_M-1024x682.jpg

Zapalenie ścięgien gęsiej stopki (łac.pes anserinus) to dość częsta kontuzja osób biegających. Bardzo wielu pacjentów pyta mnie skąd taka dziwna nazwa. Otóż ścięgna mięśni kulszowo-goleniowych (zwanych również hamstringami): mięśnia smukłego, krawieckiego, półścięgnistego przyczepiają się do piszczeli, tuż poniżej szpary stawowej od strony przyśrodkowej kolana w charakterystyczny, rozłożysty sposób przypominając tym, samym stopę gęsi. Mięśnie kulszowo-goleniowe pełnią funkcję zginaczy kolana oraz rotują goleń na wewnątrz.Przyczyną bólu jest zapalenie przyczepów ścięgien  (entezopatia) lub też zapalnie kaletki, która znajduję się tuż pod nimi.


PH00692-2000x1000-1024x512.jpg

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to jedna z najczęstszych kontuzji osób biegających. W języku medycznym określa się ten problem jako entezopatia rozcięgna podeszwowego, natomiast potocznie pacjenci używają określenia ostroga piętowa. Problem zazwyczaj zaczyna się znienacka, najczęściej na drugi dzień po treningu, po wstaniu z łóżka odczuwamy kłujący ból pięty. Czasami w czasie biegu odczuwamy dyskomfort tak, jakby mały kamyk uwierał nas w bucie.  Zapalenie rozcięgna podeszwowego to kontuzja przeciążeniowa, spowodowana nadmiernymi obciążeniami treningowymi, doborem nieprawidłowego obuwia, bieganiem po twardym asfaltowym terenie. Wśród czynników predysponujących do wystąpienia problemów wymienia się: nieprawidłowe wysklepienie stopy, stopę o nadmiernej pronacji, stopę wydrążoną oraz zaburzenia elastyczności mięśnia trójgłowego łydki.


bieg2-1028x514-1024x512.jpg

Achilles, nieśmiertelny grecki heros, miał jedyny słaby punkt –piętę. Dla wielu biegających pięta, a dokładnie ścięgno przyczepiające się do niej, bywa słabym punktem i źródłem problemu.Ścięgno piętowe tzw. Achilles, łączy mięsień brzuchaty i płaszczkowaty z guzem piętowym. Mięśnie brzuchaty i płaszczkowaty  to mięśnie łydki. Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ciele człowieka.Bierze ono udział w zgięciu podeszwowym stopy, a tym samym w fazie odbicia stopy podczas chodu i biegu. Ścięgno Achillesa w czasie biegu poddawane jest olbrzymim obciążeniom, przewyższającym kilkukrotnie masę ciała. Przewlekłe przeciążenia ścięgna, mikrourazy mogą być powodem jego  zapalenia.alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 507 608 907
rejestracja@alkamed.pl
Tel/Fax: 507 608 ..pokaż numer
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa

INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.


+48 507 608 907