Nadciśnienie tętnicze
Układ krążenia człowieka to system naczyń, w którym krąży krew tłoczona przez pompę jaką jest serce. Tę drogą krew dociera do szeregu narządów np. mózgu, nerek, wątroby zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie. Ciśnienie tętnicze to nacisk, jaki krew wywiera na ściany naczyń którymi podąża. Jest ono najwyższe w trakcie skurczu lewej komory serca tzw. ciśnienie skurczowe, najmniejsze zaś w trakcie rozkurczu tzw. rozkurczowe. Ciśnienie mierzy się w milimetrach, prawidłowe ciśnienie skurczowe nie przekracza 140 milimetrów Hg, rozkurczowe zaś nie powinno przekraczać 90 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze objawia się ich podwyższonymi wartościami.
ROZPOZNANIE
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą charakteryzującą się podwyższeniem wartości ciśnienia skurczowego i/lub rozkurczowego krwi powyżej wymienionych wartości. Chorobę tę rozpoznaje się na podstawie powtarzanych pomiarów, najczęściej w warunkach domowych. Jednorazowy pomiar u lekarza nie wystarcza do rozpoznania choroby, niezbędna jest dalsza regularna kontrola.
PRZYCZYNY
U większości pacjentów nie stwierdza się konkretnej przyczyny nadciśnienia , może być to związane z dziedziczną predyspozycją, otyłością i nadwagą, zwiększonym spożyciem soli, starzeniem się organizmu. W rozwoju tzw. nadciśnienia pierwotnego, które występuje u większości pacjentów /ponad 90%/ nie sposób wskazać jednej decydującej przyczyny. U ok.10% pacjentów nadciśnienie ma charakter wtórny w stosunku do schorzeń np. nerek, dużych naczyń lub hormonalnych.
SKUTKI
Nadciśnienie tętnicze warto leczyć ponieważ przebiega najczęściej skrycie, przez wiele lat nie daje uchwytnych dolegliwości, a w konsekwencji wieloletniego przebiegu może prowadzić do szeregu poważnych chorób np. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek i serca. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie oraz podjęcie leczenia.
LECZENIE
Leczenie niefarmakologiczne obejmuje modyfikację stylu życia, redukcję wagi ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, zmianę diety na niskotłuszczową, zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Postępowanie farmakologiczne prowadzone jest pod kontrolą lekarza, wybór leku uwzględnia całokształt stanu zdrowia Pacjenta, schorzenia współistniejące, możliwe przeciwwskazania dla niektórych grup leków. Schemat terapii dobierany jest indywidualnie dla Pacjenta, przy uwzględnieniu skuteczności leku i jego tolerancji. Niezbędna jest systematyczna kontrola ciśnienia w trakcie leczenia.
Leki nadciśnieniowe wymagają systematycznego, przewlekłego stosowania. Korzyścią z leczenia nadciśnienia tętniczego będzie niewątpliwie poprawa jakości życia oraz jego wydłużenie.