Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG to procedura diagnostyczna, która pozwala na pobranie próbek tkanki tarczycy do badania cytologicznego, w celu wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych lub zapalnych. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod oceny guzów tarczycy, ponieważ umożliwia precyzyjne pobranie materiału z podejrzanych miejsc, co umożliwia dokładną diagnozę bez konieczności przeprowadzania bardziej inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Przebieg badania:

Biopsja cienkoigłowa tarczycy wykonywana jest pod kontrolą ultrasonografii, co pozwala na precyzyjne wprowadzenie cienkiej igły w miejsce zmiany w tarczycy. Pacjent zazwyczaj leży na plecach, z głową lekko odchyloną do tyłu, co ułatwia dostęp do tarczycy. Na skórę szyi aplikowany jest środek dezynfekujący zapewniający sterylność procedury oraz właściwe przewodzenie fal ultradźwiękowych, a następnie lekarz za pomocą sondy USG dokładnie lokalizuje guzek lub podejrzaną zmianę w tarczycy. Cienką igłę (o średnicy 0,4 – 0,6 mm) wprowadza się w miejsce zmiany/guzka, a następnie pobiera niewielką ilość tkanki do badania mikroskopowego przez lekarza patomorfologa. Procedura trwa zazwyczaj kilka minut.

Korzyści i wskazania do wykonania:

Biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG jest szczególnie wskazana, gdy w badaniach obrazowych (np. USG tarczycy) wykryte zostały zmiany podejrzewane o charakter nowotworowy. Badanie to pozwala na ocenę charakteru tych zmian i może pomóc w rozróżnieniu guzów łagodnych od złośliwych. Biopsja cienkoigłowa jest pomocna w diagnozowaniu:

  • Guzów tarczycy – pozwala na określenie, czy zmiana ma charakter łagodny (np. torbiel), czy złośliwy (rak).
  • Chorób nowotworowych tarczycy – umożliwia potwierdzenie obecności komórek rakowych, co jest kluczowe w dalszym leczeniu.
  • Zmian zapalnych – w przypadku podejrzenia zapalnych chorób tarczycy, takich jak zapalenie tarczycy Hashimoto czy subkliniczne zapalenia.
  • Chorób przytarczyc – wówczas ocena stężenia parathormonu w popłuczynach z igły biopsyjnej pozwala na potwierdzenie, że bioptowana zmiana jest powiększoną przytarczycą lub guzem wywodzącym się z komórek przytarczycowych

 

Bezpieczeństwo i komfort:

Biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG jest procedurą bezpieczną i mało inwazyjną. Pomimo że jest to zabieg, który wiąże się z nakłuciem skóry, ryzyko powikłań jest niewielkie. Zwykle nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego, ponieważ ból związany z samym nakłuciem jest minimalny i krótkotrwały. W niektórych przypadkach pacjent może odczuwać lekkie uczucie dyskomfortu lub ból w miejscu wkłucia, ale nie jest to intensywne. Po badaniu pacjent może wrócić do codziennych czynności, choć przez kilka godzin może wystąpić niewielki obrzęk lub siniak albo ból w miejscu nakłucia. W razie bólu można zastosować ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. W ciągu kilku godzin po pobraniu niewskazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów.

 

Wartość diagnostyczna:

Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest kluczowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy, zwłaszcza zmian ogniskowych (czyli tzw. „guzków”). Dzięki tej procedurze można uzyskać dokładne informacje o charakterze zmiany, co pozwala na wybór odpowiedniego leczenia. Biopsja jest często wykorzystywana w przypadkach, gdy w badaniach USG tarczycy stwierdzono guzki o podejrzanej strukturze, które mogą wymagać dalszej diagnostyki lub leczenia. Wyniki biopsji mogą wskazywać na konieczność dalszego leczenia chirurgicznego.

 

Wady metody:

Jak każda metoda diagnostyczna, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa ma swoje ograniczenia.

Każdy wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej należy skonsultować z endokrynologiem, gdyż jego interpretacja musi mieć miejsce w kontekście klinicznym, z uwzględnieniem istotnych informacji na temat zdrowia pacjenta.

 

Podsumowanie:

Biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG jest bezpieczną i precyzyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na pobranie materiału ze zmian ogniskowych tarczycy w celu wykrycia ich charakteru. Jest to szybkie, mało inwazyjne badanie, które umożliwia postawienie dokładnej diagnozy i zaplanowanie dalszego leczenia. Dzięki biopsji możliwe jest rozróżnienie zmian łagodnych od złośliwych, co ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób tarczycy.

 



alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE




alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE




INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 507 608 907
rejestracja@alkamed.pl
Tel/Fax: 507 608 ..pokaż numer
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa

INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa



© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.



© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.


+48 507 608 907