Szczepienia przeciw grypie

szczepionka-1024x684.jpg

Szczepienia przeciw grypie stosujemy w celu uniknięcia zachorowania na grypę. Jest to szczególnie istotne w tzw. grupach ryzyka tj. u pacjentów obciążonych przewlekłymi chorobami, dla których przebycie grypy i jej ew. powikłania są szczególnie groźne.

Po podaniu szczepionki organizm wytwarza swoiste przeciwciała przeciw wirusom grypy co zapewnia ochronę przed chorobą. Odporność pojawia się 2-3 tygodnie po szczepieniu , utrzymuje się przez kilka miesięcy. Co roku skład szczepionki jest modyfikowany zgodnie z zaleceniami WHO.

Osoby o zwiększonym ryzyku powikłań pogrypowych to przewlekle chorzy np. na choroby układu krążenia , przewlekłe choroby płuc i oskrzeli , cukrzycę ,niewydolność nerek . Im szczepienie to może przynieść najwięcej korzyści . Szczepienia zaleca się także szczególnie osobom narażonym na zachorowanie np. pracownikom medycznym. WHO zachęca do szczepienia wszystkie osoby po ukończeniu 6 miesiąca życia.

Szczepienia zwykle wykonuje się w okresie jesiennym (wrzesień –listopad). Do szczepienia kwalifikację prowadzi lekarz.

Szczepionek nie podajemy osobom uczulonym na składniki szczepionki oraz białko jaja kurzego, przeciwwskazaniem jest także ostra choroba przebiegająca z gorączką.
Szczepionkę można podawać w ciąży , szczególnie jeśli przypada ona na okres wzmożonych zachorowań na grypę.

Identycznie jak inne leki, szczepienie przeciwko grypie może powodować działania niepożądane. W miejscu podania /najczęściej ramię/ może wystąpić obrzęk ,bolesność, zaczerwienienie. Są one przemijające, ustępują samoistnie. Mogą również wystąpić objawy ogólne „grypopodobne”, także mijające samoistnie. Wyjątkowo obserwowano ciężkie powikłania ogólnoustrojowe , nasilone reakcje alergiczne.

Szczepionkę podajemy domięśniowo lub głęboko podskórnie najczęściej w mięsień naramienny.


alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 507 608 907
rejestracja@alkamed.pl
Tel/Fax: 507 608 ..pokaż numer
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa

INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.


+48 507 608 907