Bieganie zimą

46_Fotolia_37143505_Subscription_Monthly_XL-1024x670.jpg

Bieganie to dziedzina sportu zyskująca coraz większą rzeszę zwolenników. Jest szereg powodów dlaczego się decydujemy biegać Jedni biegają bo chcą być trendy, inni kierują się pasją jeszcze inni zdrowym rozsądkiem i dbałością o piękną sylwetkę.

Zima jest najtrudniejszym sezonem dla biegacza. Bieganie o tej porze roku bywa prawdziwym wyzwaniem. Dzień jest krótki, sypie śnieg, szczypie mróz, a zimne powietrze utrudnia oddychanie. Mróz, wiatr, śnieg zniechęca przed wyjściem z domu. Nie mniej , pokonanie zniechęcenia może przynieść prawdziwa satysfakcję. Nie tylko możemy, zbudować biegową siła, ale również kształtujemy charakter biegacza!

Jak się ubrać?

Należy przyjąć by ubierać się tak, jakby na termometrze było 10 stopni mniej. Bardzo wielu biegaczy zimą ubiera się za ciepło!! Po kilkunastu minutach treningu rozgrzejemy się także możemy mieć problem z przegrzaniem organizmu. Gdy mocno się spocimy, po kilku minutach mokre ciało poczuje działanie zimna i bardzo łatwo o infekcje. Ubierając się do zimowego biegania obowiązuje zasada na „cebulkę”. Zakładamy kilka warstw odzieży, ogrzane powietrze, które gromadzi się między warstwami, będzie dodatkowo chronił nas przed zimnem, poza tym zakładając kilka warstw, możemy regulować temperaturę ciała poprzez zdjęcie jednej warstwy.

I warstwa: bielizna termiczna, materiał potrafi odprowadzić wilgoć, bardzo ceniona jest bielizna z wełny merino

II warstwa; odpowiada za izolacje cieplną np. polarowa bluzą , nie powinna krępować ,

III warstwa: kurtka, chroniącą przed wiatrem i deszczem, najlepiej gdyby była to kurtka z membraną chroniąca przed deszczem i wiatrem a drugiej strony pozwalała by odprowadzać wilgoć na zewnątrz, np. gore-tex,zimą może przydać się kaptur!

Nie wolno zapomnieć o rękawiczka i czapce! To właśnie przez głowę ucieka dużo ciepła i powinna być ona zabezpieczona

Nogi –potrzebne są grubsze legginsy, docieplane od środka.

Buty – najlepsze z membraną chroniącą przed wilgocią np. gore-tex, i bieżnikiem, który będzie gwarantował utrzymanie się na śliskiej nawierzchni(np. buty trailowe), w sytuacjach ekstremalnych na buty można założyć specjalne kolce, które pozwolą utrzymać przyczepność na oblodzonej nawierzchni

Zima to okres budowania ogólnej wytrzymałości i siły biegowej. Nie polecam ćwiczenia szybkości i treningu interwałowego. Bardzo łatwo w trudnych warunkach o niepotrzebną kontuzję.

Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -10 st , wówczas warto pomyśleć o dodatkowej warstwie, natomiast gdy temperatura spadnie poniżej -20 st, lepiej pójść na trening na siłownie.

Obecnie, gdy biegamy zimą w mieście, warto rozważyć kupno maski z filtrem anty-smogowym, maską raczej utrudnia intensywny trening, dlatego gdy jej używamy należ ograniczyć się do swobodnego biegu.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

jeden × cztery =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 507 608 907
rejestracja@alkamed.pl
Tel/Fax: 507 608 ..pokaż numer
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa

INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.


+48 507 608 907