Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, przenoszoną przez kleszcze. Wirus może trafić do organizmu człowieka podczas ukłucia przez kleszcza. Sama choroba może mieć postać ciężkiego zapalenia mózgu , rdzenia kręgowego lub opon mózgowo-rdzeniowych. U niektórych osób ciężkie postacie choroby mogą prowadzić do zaburzeń świadomości , śpiączki czy nawet zgonu. Ze względu na poważne następstwa tak istotna jest prewencja , ponieważ ryzyko ukłucia przez kleszcza ,który jest nosicielem choroby, jest wysokie.
Nie przed wszystkimi chorobami przenoszonymi przez kleszcze możemy się zabezpieczyć , ale ochroną przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie. Cykl szczepienia obejmuje trzy podania szczepionki : drugie po 1-3 miesiącach , trzecie po 5-12 miesiącach , uzyskuje się wtedy pełną ochronę. Co pewien czas należy przyjmować dawki przypominające / co trzy-pięć lat/. Szczepienia nie należy wykonywać w trakcie ostrej choroby ,u osoby gorączkującej. Rezygnujemy ze szczepienia także u osób uczulonych na niektóre antybiotyki , formaldehyd , siarczan protaminy lub jaja kurze.
Szczepionkę podajemy zwykle w mięsień naramienny. Jak każdy lek , także ta szczepionka może powodować działania niepożądane ,choć nie u każdego
one wystąpią. Do najczęstszych należą : ból w miejscu podania szczepionki, ból głowy , nudności bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia. Objawy te mijają samoistnie. Cięższe działania niepożądane są spotykane bardzo rzadko. Szczepionka powoduje wytworzenie w organizmie swoistych przeciwciał przeciwwirusowych , co
minimalizuje ryzyko zachorowania na tą ciężką chorobę. By w pełni cieszyć się urlopem bądź wyjazdem wakacyjnym warto rozważyć wcześniejsze szczepienie.