Rehabilitacja

Jak nazwać swoją kontuzję?

Bardzo często pacjenci przychodząc do lekarza, bardzo rożnie i ciekawie opisują swoje problemy, używając różnorodnych terminów i określeń, nie za bardzo orientując się w ich różnicach.

Dlatego też kilka słów wyjaśnienia, co jest co. I tak :

stłuczenie- to sytuacja zadziałania bezpośredniej siły na nasze ciało, najczęściej w wyniku upadku, lub też bezpośredniego uderzenia, najczęściej spotykana sytuacja w sportach kontaktowych (piłce nożnej, koszykówce). Pacjenci bardzo często lubią używać nazwy zbicie. Siła urazu nie jest na tyle duża by doprowadzić do przerwania skóry i powstania rany, nie mniej jednak, uszkadza tkanki skóry, mięśni. Uraz powoduje uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych, czego wynikiem jest krwiak i obrzęk. Towarzyszy temu żywa bolesność urażonego miejsca. Krwiak powstały w momencie urazu początkowo może być niewidoczny, ale obraz może zmienić się już następnego dnia, lub później, kiedy to zachodzą naturalne procesy resorpcji krwiaka, co powoduje zmianę koloru skóry na kolor siny, a później żółty. Jest to niejednokrotnie powodem obaw pacjenta, że dochodzi do pogorszenia stanu, niemniej jednak jest to naturalny proces zdrowienia.

naderwanie- pod tym pojęciem kryje się uraz mięśniowy-ścięgnisty, to znaczy mięśnia lub połączonego z nim ścięgna. Mechanizm tego urazu może być dwojaki: nagły bądź przewlekły. Nagły to taki, kiedy nieprzygotowany mięsień poddany jest nagłej pracy np. podczas nagłego przyspieszenia, podbiegnięcia, wówczas to mięsień nagle kurczy się i dochodzi do jego naderwania większej, bądź mniejszej liczby włókien mięśniowych. Proces przewlekły to sumowanie się drobnych uszkodzeń i przeciążeń, może on dotyczyć mięśnia i również połączonego z nim ścięgna np. ścięgna Achillesa.

skręcenie- to termin opisujący uszkodzenie torebki i więzadeł stawu, sprawia on pacjentom najwięcej kłopotów, bardzo często mylnie jest określany jako zwichnięcie (o czym opowiem za chwilę ). Najczęściej spotykaną kontuzją jest skręcenie stawu skokowego, stopy bądź kolana. Powstaje w wyniku nieprawidłowego postawienia stopy podczas biegu, kiedy to stopa nienaturalnie wykręca się w bok i uszkadzają się więzadła i torebka stawu. W zależności od ciężkości urazu, rozległości uszkodzenia torebki i więzadeł, ordynowane jest rożne leczenie, w lekkich przypadkach wystarczy odpoczynek i zastosowanie protokołu RICE,a w poważniejszych skręceniach konieczne jest unieruchomienie, a nawet leczenie operacyjne.

zwichnięcie –ten termin, przysparza najwięcej kłopotów i najczęściej jest mylnie używany w przypadku skręcenia. Zwichnięcie to poważny uraz, w którym dochodzi do przemieszczenia względem siebie powierzchni stawowych kości, charakteryzuje się on dużym zniekształceniem obrysu stawu, bardzo silnym bólem, niemożliwością wykonania ruchu w stawie. Wymaga pilnej interwencji lekarskiej (nastawienia-repozycji), nierzadko leczenia operacyjnego. Najczęściej spotykanym zwichnięciem jest zwichnięcie stawu ramiennego.

Ufam, że pomogłem wyjaśnić kilka terminów. Pamiętamy o protokole RICE (artykuł pierwsza pomoc) przy każdej kontuzji.

Udostępnij:

dr n. med. Pawel Walasek

doktor nauk medycznych, specjalista ortopeda traumatolog Edukacja : ukończył Akademie Medyczną w Warszawie w roku 1998, od roku 2000 związany z oddziałem Urazowo-Ortopedycznym Szpitala Bielańskiego, w roku 2007 uzyskał tytuł specjalisty ortopedy, w roku 2015 obronił prace doktorską ”Obserwacje kliniczne z analizą powikłań i badanie rozkładu naprężeń dla modelu złamania przezkrętarzowego kości udowej leczonego gwoździem sródszpikowym gamma w różnych jego wariantach”

Dodaj komentarz

osiemnaście + piętnaście =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.