Osteotomia kości piszczelowej, nowy kierunek, nowa szansa

nogi.jpeg

Jak już pisałem w artykule na temat choroby zwyrodnieniowej, niestety nie znamy leczenia przyczynowego tej choroby, nie możemy jej całkowicie wyleczyć, ale możemy całkiem skutecznie pomóc. Taką szansę w przypadku choroby kolana, daje osteotomia kości piszczelowej.

Co w ogóle oznacza słowo osteotomia? Osteotomia to medyczne określenie przecięcia kości. Podczas tego zabiegu nadajemy kości nowy kierunek. Dlaczego stosujemy takie metody w leczeniu? Przy tej okazji lubię posługiwać się porównaniem zużywania opon w samochodach z przednim napędem. Większość kierowców wie, że opony z przodu samochodu zużywają się znacznie szybciej  ( w pojazdach z przednim napędem) i dlatego, by opony służyły nam dłużej, istnieje konieczność ich zmiany z przodu na tył. Bardzo podobna jest sytuacja w stawie kolanowym.

Otóż większość obciążeń w kolanie przenoszonych jest przez przedział przyśrodkowy stawu, a to oznacza, że zużywa się on zdecydowanie szybciej. Ta sytuacja związana jest z tendencją do szpotawości kolan, to znaczy takim ustawieniem kości, gdy przy postawie zasadniczej nie jesteśmy w stanie złączyć jednocześnie kostek stawu skokowego i kolan. Pomiędzy kolanami powstaje przerwa.

Są prace naukowe, które sugerują fakt takiego ustawienia, osi kończyn dolnych z uprawianiem sportu, zwłaszcza piłki nożnej we wczesnej młodości.

Ostatnio istotnie wzrosło zainteresowanie zabiegami zmieniającymi oś obciążania kolan – osteotomiami. Są one wykonywane znacznie częściej, a wyniki tych zabiegów są bardzo obiecujące. Zasługa w tym nowych implantów mocujących kość, które ograniczyły rozległość operacji i istotnie przyspieszyły powrót do sprawności.

Wskazaniem do takich zabiegów jest szpotawe ustawienie kolan, wczesne zmiany zwyrodnieniowe kolana, stan po chondroplastykach, to znaczy naprawach chrząstki, po naprawach łąkotek i więzadeł w kolanie. Zabieg osteotomii stanowi bardzo często kolejny etap naprawy kolana po artroskopii.

Przygotowując się do operacji należy wykonać badanie rentgenowskie całych kończyn, by móc właściwe zaplanować osteotomie.

Podczas zabiegu wiemy jaką musimy wykonać korekcję. Bardzo często miejsce przecięcia kości wypełniamy sztuczną kością, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Pacjenci wcześnie mogą obciążać operowaną kończynę, nie stosuje się żadnego dodatkowego unieruchomienia.

Zabieg osteotomii, w konkretnych wskazaniach jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób z ambicjami aktywnego spędzania czasu i zacięciem sportowym. Obserwuje się, że po zbiegu poprawia się jakość życia pacjentów i ich możliwości uprawnia sportu. Takim przykładem jest mój pacjent, a obecnie biegowy kolega, który po wykonaniu  obustronnych osteotomii kości piszczelowych, zaczął biegać, ukończył kilka maratonów, w tym jeden pobiegliśmy razem.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 2 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
alkamed_logo_300

CENTRUM MEDYCZNE
INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 507 608 907
rejestracja@alkamed.pl
Tel/Fax: 507 608 ..pokaż numer
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa

INFORMACJA


GODZINY PRACY

Poniedziałek – Piątek 7:30 – 20:00
Sobota – Niedziela Zamknięte


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Tel/Fax: 22 669 50 80
rejestracja@alkamed.pl


NASZ ADRES

ul. Broniewskiego 23
01-780 Warszawa© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.© Copyright by Alkamed 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.


+48 507 608 907