nogi

Osteotomia kości piszczelowej, nowy kierunek, nowa szansa

Jak już pisałem w artykule na temat choroby zwyrodnieniowej, niestety nie znamy leczenia przyczynowego tej choroby, nie możemy jej całkowicie wyleczyć, ale możemy całkiem skutecznie pomóc.

Taką szansę w przypadku choroby kolana, daje osteotomia kości piszczelowej.

Co w ogóle oznacza słowo osteotomia? Osteotomia to medyczne określenie przecięcia kości. Podczas tego zabiegu nadajemy kości nowy kierunek. Dlaczego stosujemy takie metody w leczeniu? Przy tej okazji lubię posługiwać się porównaniem zużywania opon w samochodach z przednim napędem. Większość kierowców wie, że opony z przodu samochodu zużywają się znacznie szybciej  ( w pojazdach z przednim napędem) i dlatego, by opony służyły nam dłużej, istnieje konieczność ich zmiany z przodu na tył. Bardzo podobna jest sytuacja w stawie kolanowym. Otóż większość obciążeń w kolanie przenoszonych jest przez przedział przyśrodkowy stawu, a to oznacza, że zużywa się on zdecydowanie szybciej. Ta sytuacja związana jest z tendencją do szpotawości kolan, to znaczy takim ustawieniem kości, gdy przy postawie zasadniczej nie jesteśmy w stanie złączyć jednocześnie kostek stawu skokowego i kolan. Pomiędzy kolanami powstaje przerwa.

Są prace naukowe, które sugerują fakt takiego ustawienia, osi kończyn dolnych z uprawianiem sportu, zwłaszcza piłki nożnej we wczesnej młodości.

Ostatnio istotnie wzrosło zainteresowanie zabiegami zmieniającymi oś obciążania kolan – osteotomiami. Są one wykonywane znacznie częściej, a wyniki tych zabiegów są bardzo obiecujące. Zasługa w tym nowych implantów mocujących kość, które ograniczyły rozległość operacji i istotnie przyspieszyły powrót do sprawności.

Wskazaniem do takich zabiegów jest szpotawe ustawienie kolan, wczesne zmiany zwyrodnieniowe kolana, stan po chondroplastykach, to znaczy naprawach chrząstki, po naprawach łąkotek i więzadeł w kolanie. Zabieg osteotomii stanowi bardzo często kolejny etap naprawy kolana po artroskopii.

Przygotowując się do operacji należy wykonać badanie rentgenowskie całych kończyn, by móc właściwe zaplanować osteotomie.

Podczas zabiegu wiemy jaką musimy wykonać korekcję. Bardzo często miejsce przecięcia kości wypełniamy sztuczną kością, co przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Pacjenci wcześnie mogą obciążać operowaną kończynę, nie stosuje się żadnego dodatkowego unieruchomienia.

Zabieg osteotomii, w konkretnych wskazaniach jest doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób z ambicjami aktywnego spędzania czasu i zacięciem sportowym. Obserwuje się, że po zbiegu poprawia się jakość życia pacjentów i ich możliwości uprawnia sportu. Takim przykładem jest mój pacjent, a obecnie biegowy kolega, który po wykonaniu  obustronnych osteotomii kości piszczelowych, zaczął biegać, ukończył kilka maratonów, w tym jeden pobiegliśmy razem.

Udostępnij:

dr n. med. Pawel Walasek

doktor nauk medycznych, specjalista ortopeda traumatolog Edukacja : ukończył Akademie Medyczną w Warszawie w roku 1998, od roku 2000 związany z oddziałem Urazowo-Ortopedycznym Szpitala Bielańskiego, w roku 2007 uzyskał tytuł specjalisty ortopedy, w roku 2015 obronił prace doktorską ”Obserwacje kliniczne z analizą powikłań i badanie rozkładu naprężeń dla modelu złamania przezkrętarzowego kości udowej leczonego gwoździem sródszpikowym gamma w różnych jego wariantach”

Dodaj komentarz

trzy × 1 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.